Get Adobe Flash player

VIDEO OF THE COMPETITION

We invite you to return to wonderful week of the IV IBBC. Here you can watch video from the rounds of the competition, Award ceremony and Gala Concert: http://studia.tv21.lv/IBBC2018/IBBC2018VIDEO.html

 

 

IV IBBC 2018 WINNERS

 

JUNIORS

 

1. PLACE MILDA LUCKUTE

2.PLACE MAKAR MIHALKIN

2.PLACE GABRIELE FORNACIARI

3.PLACE LOORA MULENOK

3.PLACE KEITA MARIJA BLOMA

 

PRE-PROFESSIONALS

 

1.PLACE GOTO MASAAKI

1.PLACE EDVINAS JAKONIS

2.PLACE LAURA GRIETA GRĪNBERGA

2.PLACE BARBOSA MATHEUS DE JESUS

3.PLACE ANNA YEN

3.PLACE NIKITA BORIS

 

PROFESSIONALS

 

2.PLACE VAHAGN MARGARYAN

2.PLACE DALER ZAPAROV

3.PLACE EVANDRO AUGUSTO BOSSLE JUNIOR

3.PLACE GERMANS ŠEVČENKO

 

SPECIAL PRIZES

 

SHINO TSURUTANI

CEZARY WASIK

ARTEM SHOSHYN

 

 

FINALISTS

PASSED TO THE FINALS ON 20.06.2018

JUNIORS

n.p.k. Name/Second Name
20 Milda Luckute
18 Makar Mihalkin
17 Gabriele Fornaciari
5 Keita Marija Bloma
22 Loora Mulenok
13 Maria Plotnikova
15 Ilana Jeļičeva
10 Roman Chin Vei Wu
23 Galina Nagevich
11 Weronika Gałązka
3 Katica Ruip
2 Angelina Glugan
14 Ieva Eivaite
1 Julia Bonholzer
16 Julia Anna Skubis
8 Dmytryi Litvinov

 

 

PRE PROFESSIONALS

n.p.k. Name/Second Name
48 Goto Masaaki
37 Laura Grieta Grīnberga
61 Justīna Teličena
58 Nikita Boris
32 Wasik Cezary
36 Barbosa De Jesus Matheus
47 Edvinas Jakonis
49 Yen Anna
40 Tsurutaki Shino
51 Sofia Beļkina
44 Martinez Garcia Hugo
26 Marats Sultanovs
62 Melaniia Nika Kobiakova
50 Vakare Radvileite
41 Anna Korostelova
63 Alina Borisova
28 Patrycja Joanna Szynkarczuk/
45 Polina Kopilova
46 Izabella Monastirska-Urtāne
54 Olesia Chudakova
31 Jullian Ruth Schubert
27 Chrissy Ly Peedu
60 Vladimir Afonichkin
52 Olesia Krivonosova

 

 

PROFESSIONALS

n.p.k. Name/Second Name
85 Vahagn Margaryan
67 Daler Zaparov
80 Evandro Augusto Bossle Junior
78 Artem Shoshyn
68 German Ševčenko
66 Juliia Kuzmich
88 Iana Gubanova
81 Kyungwon Kim
75 Anastasiia Demianova
84 Katia Raj
74 Tigran Manukyan
77 Ekaterina Andrenko

 

 

 

 

 

 

On 19th and 20th of June 2018 Daile Theatre will host the 4th International Baltic Ballet competition. Audience will witness the performances of more than 60 most talented dancers from Latvia, Estonia, Lithuania, Poland, Germany, USA, South Africa, South Korea, Russia, Ukraine, Armenia, Germany, Iceland, Poland, Denmark, Macedonia i.e. will compete for the victory.

Tickets for the Competition: https://www.bilesuparadize.lv/en/organizers/organizer/675

The 4th International Baltic Ballet competition’s GALA will be held on 22nd of June at the Latvian National Opera and ballet. All the winners of the competition will perform at the GALA concert along with the winners of the prestige world’s ballet competitions.

Tickets for the Gala Concert: https://www.bilesuparadize.lv/events/event/64514